Iskolai rendtartás mellékletei
Základná škola Józsefa Károlyiho s vyučovacím jazykom maďarským –
Károlyi József Alapiskola, Vlčany 1547 - Farkasd
tel.: 031/7794094 e-mail : zsmvlcany@gmail.com
Dodatok č. 4
k školskému poriadku
Pravidlá používania mobilného telefónu alebo obdobného zariadenia elektronickej komunikácie
školský rok 2024/2025
Usmernenie:
- Pre 1.- 4. ročník ZŠ, a pre žiakov v ŠKD: Mobilný telefón alebo smart hodinky žiaci odovzdajú učiteľovi pred prvou vyučovacou hodinou v kmeňovej triede, pričom takto zozbierané mobilné telefóny budú odložené do odkladacieho priestoru na to určeného. Odkladací priestor bude uzamknutý učiteľom (uzamykateľná krabica, trezor alebo uzamknutie v kabinete učiteľa). Mobilné telefóny budú vrátené žiakom po skončení vyučovania, ak nenavštevujú ŠKD. V prípade, že navštevujú ŠKD, telefóny uzamkne vychovávateľka do odkladacieho priestoru na to určeného. Mobilné telefóny budú vrátené žiakom, keď odchádzajú domov z ŠKD.
- Pre 5.-9. ročník ZŠ: Žiaci si môžu svoje mobilné telefóny alebo smart hodinky nechať v uzamykateľných skrinkách. Ak si žiak prinesie mobilný telefón do školy, odkladá telefón do skrinky hneď po príchode do školy, pričom tento telefón zo skrinky nevyberá a nepoužíva počas dňa, až po skončení vyučovania.
Zásady výnimiek používania mobilných telefónov na edukatívne účely na hodinách:
Zákon podľa § 151a, odsek 1, udeľuje výnimku regulácie používania mobilných telefónov okrem zariadenia vo vlastníctve alebo správe školy pre edukatívne účely:
• žiakom 4. až 9. ročníka základnej školy, ak používanie komunikačného prostriedku v týchto ročníkoch na účel výchovy a vzdelávania prispieva k napĺňaniu cieľov štátneho vzdelávacieho programu, alebo ak jeho používanie na účel výchovy a vzdelávania vo vyučovacom predmete povolí učiteľ príslušného vyučovacieho predmetu.
Žiakom je v súlade so štátnym vzdelávacím programom alebo v súlade s plánovaným využitím mobilných telefónov pre účely výchovy a vzdelávania vopred komunikované, že počas tohto času môžu zariadenie používať výlučne v súlade s pokynmi učiteľa, pričom po skončení sa vrátia do zvoleného režimu regulácie.
Opätovné odovzdanie zariadení sa uskutoční až po skončení vyučovacej hodiny, nie hneď po skončení aktivity. Aj v takomto prípade je potrebné žiakom jasne komunikovať, ako uviesť zariadenia do stavu, ktorý nebude vyrušovať priebeh zvyšku vyučovacej hodiny.
Dôsledky a sankcie:
Škola má v zmysle zákona možnosť odobrať na určitý čas zariadenie žiaka, ak tento svojim konaním poruší pravidlá používania. Zariadenie počas odobratia bude uskladnené u triedneho učiteľa (uzamykateľná krabica, trezor alebo uzamknutie v kabinete učiteľa) , a bude vrátené zákonnému zástupcovi/rodičovi.
Používanie mobilných telefónov mimo priestorov školy
Pravidlá na používania mobilných telefónov počas aktivít, ktoré sú realizované mimo priestorov školy, ako napr. školské výlety budú nastavené a vopred komunikované
pred realizáciou aktivity mimo priestorov školy.
Povinnosti zamestnancov školy
Zamestnanci školy dbajú o dodržiavanie týchto zásad počas celého vyučovania, vrátane
prestávok. Zamestnanci školy nemajú používať svoje vlastné mobilné telefóny na osobné účely pred žiakmi počas školského dňa. Použitie mobilných telefónov zamestnancami pred žiakmi by malo byť redukované iba na pracovné účely.
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
Vlčany, 29.1.2025 Mgr. Ildikó Keresztesi
riaditeľka školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 27.1.2025
Prerokované so žiackym školským parlamentom dňa: 28.1.2025
Prerokované s radou školy dňa: 17.1.2025
Nadpis
Základná škola Józsefa Károlyiho s vyučovacím jazykom maďarským –
Károlyi József Alapiskola, Vlčany 1547 - Farkasd
tel.: 031/7794094 e-mail : zsmvlcany@gmail.com
Dodatok č. 3
k školskému poriadku
ŠTANDARDY DORŽIAVANIA ZÁKAZU SEGREGÁCIE VO VÝCHOVE A VZDELÁVANÍ
školský rok 2024/2025
Článok 1
Všeobecná časť
Pri dodržiavaní zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní škola a školské zariadenie postupuje podľa Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní (ďalej len „Štandardy“), ktoré vydáva MŠVVaM SR a ich znenie je súčasťou dodatku školského poriadku.
Štandardy sú základné pravidlá, princípy a postupy predchádzania a eliminácie segregácie vo výchove a vzdelávaní. Ich uplatňovanie prispieva k dodržiavaniu princípov výchovy a vzdelávania podľa školského zákona v školách a školských zariadeniach. Vychádzajú z ustanovení Dohovoru o právach dieťaťa:
Článok 2 ods. 1: Zabezpečiť práva ustanovené týmto Dohovorom každému dieťaťu nachádzajúcemu sa pod ich jurisdikciou bez akejkoľvek diskriminácie podľa rasy, farby pleti, pohlavia, jazyka, náboženstva, politického alebo iného zmýšľania, národnostného, etnického alebo sociálneho pôvodu, majetku, telesnej alebo duševnej nespôsobilosti, rodu a iného postavenia dieťaťa alebo jeho rodičov alebo zákonných zástupcov.
Článok 2 ods. 2: Urobiť potrebné opatrenia na to, aby bolo dieťa chránené pred všetkými formami diskriminácie alebo trestania, ktoré vyplývajú z postavenia, činnosti, vyjadrených názorov alebo presvedčenia jeho rodičov, zákonných zástupcov alebo členov rodiny.
Článok 3 ods. 1: Záujem dieťaťa musí byť prvoradým hľadiskom pri akejkoľvek činnosti týkajúcej sa detí, nech už uskutočňovanej verejnými alebo súkromnými zariadeniami sociálnej starostlivosti, súdmi, správnymi alebo zákonodarnými orgánmi.
Článok 29 ods. 1: Výchova a vzdelávanie dieťaťa má smerovať k:
-
- rozvoju osobnosti dieťaťa, jeho jedinečných daností a duševných a fyzických schopností v ich najvyššej možnej miere;
- rozvíjaniu úcty k ľudským právam a základným slobodám a k zásadám zakotveným v Charte Organizácie Spojených národov;
- rozvíjaniu úcty k rodičom, k vlastnej kultúrnej, jazykovej a hodnotovej identite a k hodnotám krajiny, v ktorej dieťa žije i k hodnotám krajiny svojho pôvodu a k iným kultúram
- príprave dieťaťa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlaví a priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami a osobami domorodého pôvodu;
- rozvíjaniu úcty k prírodnému prostrediu.”32
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie sú rozpracovaním a realizáciou praktickej časti Metodickej príručky desegregácie vo výchove a vzdelávaní33.
Štandardy v prepojení na metodickú príručku napomáhajú naplneniu princípu „zákazu všetkých foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie“34. Segregáciu vo výchove a vzdelávaní definuje školský zákon nasledovne: „konanie alebo opomenutie konania, ktoré je v rozpore so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa osobitného predpisu2a) a v dôsledku ktorého dochádza alebo by mohlo dôjsť k priestorovému, organizačnému alebo sociálnemu vylúčeniu skupiny detí a žiakov alebo účastníkov výchovy a vzdelávania alebo k ich oddelenému vzdelávaniu okrem vzdelávania poskytovaného v súlade s medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná2b) pri uplatňovaní práv národnostných
32 Dohovor o právach dieťaťa (OSN, 1989) In Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 104/1991 Z. z.
33 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
menšín na výchovu a vzdelanie v jazyku príslušnej národnostnej menšiny a pri vytváraní podmienok na vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním a žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo s nadaním so zohľadnením ich vôle a záujmov a vôle a záujmov ich zákonných zástupcov, ak je účasť na takom vzdelávaní voliteľná a zodpovedá úprave podmienok výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona, osobitne pre výchovu a vzdelávanie na rovnakom stupni vzdelania.“35
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní sa týkajú všetkých oblastí, ktoré upravuje školský poriadok podľa školského zákona (Zákon č. 245/2008 Z. z., § 153 ods. 1):
- výkon práv a povinností žiakov a ich zákonných zástupcov v škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami školy,
- prevádzka a vnútorný režim školy,
- podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a žiakov a ich ochrany pred sociálno- patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím,
- podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola alebo školské zariadenie spravuje, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní definujeme ako Štandardy postojov
a hodnôt a Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní.
Článok 2
Štandardy dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní
Štandardy postojov a hodnôt
Základným predpokladom pre úspešné zavedenie štandardov, ktoré zabezpečia proces prevencie, či odstraňovania segregácie vo výchove a vzdelávaní je zásadný posun v oblasti postojového a hodnotového nastavenia, kultivácie verejného diskurzu a medziľudských vzťahov všetkých aktérov vzdelávania, ktorí prichádzajú na pôde škôl do kontaktu so žiakmi a poslucháčmi.
Spoločnosť 21. storočia potrebuje občanov, ktorí majú také hodnoty, postoje, schopnosti, poznanie a kritické myslenie, aby mohli fungovať ako demokratickí a interkultúrne kompetentní občania. Postojové a hodnotové štandardy sú definované na základe kľúčových ukazovateľov (deskriptorov), ktoré boli vytvorené Radou Európy v dokumente Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru36. Deskriptory sú popisy a vysvetlenia týkajúce sa konkrétneho žiadúceho správania všetkých aktérov vo vzdelávaní:
- Zaobchádzať so všetkými ľuďmi bez rozdielu s rešpektom,
- Vyjadrovať úctu všetkým bez rozdielu a vnímať rozmanitosť ako príležitosť a prínos pre školu pri príprave a realizovaní aktivít výchovno-vzdelávacieho procesu.
- Vyjadrovať druhým ľuďom uznanie ako rovnocenným ľudským bytostiam.
- Rešpektovať ľudí rôzneho vierovyznania.
- Rešpektovať ľudí, ktorí majú odlišné politické názory.
- Prejavovať záujem spoznať presvedčenia, hodnoty, tradície a pohľady druhých ľudí na svet.
- Dávať priestor druhým ľuďom na vyjadrenie sa.
- Preukázať prebratie zodpovednosti za svoje skutky.
35 § 2 písm. ai) zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) – účinnosť nadobúda 1. 1. 2025. Poznámky pod čiarou k odkazom 2a a 2b znejú: „2a) Zákon č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov. 2b) Dohovor proti diskriminácii vo vzdelávaní (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky č. 276/2024 Z. z.).Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím (Oznámenie Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky č. 317/2010 Z. z.).“
36 Referenčný rámec kompetencií pre demokratickú kultúru bol vytvorený v roku 2018 Radou Európy, ktorej členským štátom je od roku 1993 aj SR. Pre SR má status odporúčania pri vytváraní vzdelávacích stratégií a metodík na podporu demokratickej kultúry, ľudských práv a sociálnych kompetencií.
- Ospravedlniť sa, pokiaľ niekomu ublížim.
- Vyjadrovať vôľu a záujem spolupracovať a pracovať s druhými ľuďmi na presadzovaní spoločných záujmov.
Štandardy vyplývajúce z definície segregácie vo výchove a vzdelávaní:
- Škola a školské zariadenie pri uplatňovaní Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vypracuje Plán uplatňovania Štandardov dodržiavania zákazu segregácie vo výchove a vzdelávaní a využíva Metodickú príručku desegregácie vo výchove a vzdelávaní vydanú Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR37.
- Štandardy priestorovej desegregácie:
- Do všetkých priestorov školy alebo školského zariadenia, určených pre žiakov alebo poslucháčov, je umožnený rovný (nediskriminačný) prístup všetkým žiakom a poslucháčom. Škola alebo školské zariadenie nemá priestory a budovy vyhradené pre jednotlivé skupiny žiakov vytvorené za účelom ich vylučovania alebo neprípustného oddeľovania na základe ktoréhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone38.
- Škola alebo školské zariadenie v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu využíva priestory, ktoré spĺňajú normy stanovené regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, pričom výchovno-vzdelávací proces žiadnej zo skupín neprebieha v priestoroch, ktorých kvalita je výrazne rozdielna oproti iným priestorom.
- Ak má škola alebo školské zariadenie v jednotlivých vekových kohortách zastúpenie žiakov rôzneho etnického, národného alebo sociálneho pôvodu, farby pleti alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona, má vytvorené triedy, v ktorých je vyvážené zastúpenie žiakov alebo poslucháčov týchto skupín.
- Štandardy organizačnej desegregácie:
- Škola alebo školské zariadenie má nastavenú organizáciu školského vyučovania a denný program tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu a neprípustnému oddeľovaniu niektorej skupiny žiakov a poslucháčov39.
- Všetky skupiny žiakov školy a školského zariadenia majú stanovené rovnaké vzdelávacie štandardy, na základe ktorých pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a ďalší zamestnanci vytvárajú učebné osnovy školského vzdelávacieho programu. Úpravy je možné realizovať len u žiakov, ktorým to určuje individuálny vzdelávací program40, individuálny učebný plán41 alebo poskytnuté podporné opatrenia42.
- Všetky skupiny žiakov a poslucháčov majú umožnený rovný prístup k materiálno-technickému vybaveniu, učebným materiálom a iným vzdelávacím pomôckam výchovno-vzdelávacieho procesu prislúchajúcemu danému ročníku alebo stupňu vzdelávania.
37 Metodická príručka desegregácie vo výchove a vzdelávaní (MŠVVaŠ SR, 2023)
38 Chránené dôvody podľa antidiskriminačného zákona sú charakteristiky ľudí, úzko spojené s ich dôstojnosťou a identitou, ktoré nesmú byť zneužité pre neprípustné rozdielne zaobchádzanie s nimi. Sú to: „pohlavie, náboženské vyznanie alebo viera, rasa, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, zdravotné postihnutie, vek, sexuálna orientácia, manželský stav a rodinný stav, farba pleti, jazyk, politické alebo iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, majetok, rod alebo iné postavenie alebo dôvod oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“ § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z.
39 § 2 ods. 1 zákona č. 365/2004 Z. z. (antidiskriminačný zákon)
40 § 7a zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon)
-
- Škola alebo školské zariadenie je povinné využiť všetky dostupné prostriedky, nástroje a metódy, aby umožnila prístup ku vzdelávaniu v maximálnej miere všetkým skupinám žiakov aj v prípade krízových udalostí v škole43. Po ukončení krízovej udalosti je škola povinná realizovať príslušné podporné opatrenia na kompenzáciu prípadných výpadkov vo výchove a vzdelávaní, ktoré nemohli byť v maximálnej miere riešené počas krízovej situácie.
- Štandardy sociálnej desegregácie
- Škola alebo školské zariadenie využíva potrebné a dostupné inkluzívne podporné opatrenia na podporu sociálneho začlenenia žiakov a poslucháčov a vytváranie pozitívnej podporujúcej sociálnej klímy v škole a školskom zariadení, ktorá prispieva k destigmatizácii a odstraňovaniu stereotypov a predsudkov.
- Škola alebo školské zariadenie organizuje a podporuje programy neformálneho vzdelávania a mimoškolské aktivity smerujúce k vytvoreniu priaznivej sociálnej klímy a interkultúrneho porozumenia v rámci školy alebo školského zariadenia, medzi žiakmi ako aj rodičmi.
- Škola alebo školské zariadenie prijíma, vzdeláva a vychováva všetky skupiny žiakov a poslucháčov podľa platných právnych predpisov bez vylučovania a neprípustného oddeľovania na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- V škole alebo školskom zariadení neexistujú procesy, postupy a usporiadania (ani na úrovni tried), ktoré vylučujú alebo neprípustne oddeľujú skupiny žiakov alebo poslucháčov na základe akéhokoľvek chráneného dôvodu uvedeného v antidiskriminačnom zákone.
- Škola alebo školské zariadenie umožňuje všetkým skupinám žiakov a poslucháčov, aby sa pre napĺňanie a rozvoj svojho potenciálu zapájali do aktivít a súťaží, ktoré sama organizuje, alebo sú škole a školskému zariadeniu sprostredkované, a aktívne ich k tomu motivuje a podporuje.
- Škola alebo školské zariadenie pri hodnotení žiakov alebo poslucháčov nekoná diskriminačne len na základe ich príslušnosti k niektorej sociálnej alebo etnickej skupine alebo iného chráneného dôvodu podľa antidiskriminačného zákona.
Článok 13
Záverečné ustanovenie
Tento dodatok je platný v plnom rozsahu od 1. februára 2025.
Vlčany, 29.1.2025
Mgr. Ildikó Keresztesi riaditeľka školy
Prerokované v pedagogickej rade dňa: 27.1.2025
Prerokované so žiackym školským parlamentom dňa: 28.1.2025
Prerokované s radou školy dňa: 17.1.2025
43 Podrobné informácie ku krízovým udalostiam na školách sú dostupné na webovom sídle ministerstva.
-
Nadpis
Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským
- Alapiskola és Óvoda, Vlčany 1547
tel. , fax : 031/7794094 e-mail : zssvjmvlcany@centrum.sk
Dodatok č. 2 k Školskému poriadku
V školskom poriadku platnom od 10. októbra 2019 sa týmto dodatkom dopĺňa časť:
C. Všeobecné ustanovenia – bod 1. Organizácia chodu školy
5. Dozor nad žiakmi v škole je zabezpečený do poslednej vyučovacej hodiny.
Tento dodatok ku Školskému poriadku:
a) bol prerokovaný na zasadnutí pedagogickej rady dňa 23. augusta 2021
b) nadobúda platnosť od 2. septembra 2021
Mgr. Ildikó Keresztesi
riaditeľka školy
Základná škola s materskou školou s vyučovacím jazykom maďarským
- Alapiskola és Óvoda, Vlčany 1547
tel. , fax : 031/7794094 e-mail : zssvjmvlcany@centrum.sk
2. számú melléklet:
A 2019. október 10-től érvényes Iskolai rendtartás kiegészítése:
C. Általános rendelkezések – 1. Az iskola működtetése:
5. A tanulók felügyelete az iskolában az utolsó tanítási óráig van biztosítva.
A 2. számú melléklet az Iskolai rendtatáshoz megtárgyalva:
a) a Pedagógiai tanács értekezletén 2021. augusztus 23-án
b) a 2. számú melléklet érvénybe lép 2021. szeptember 2-tól
Mgr. Ildikó Keresztesi
igazgatónő
Nadpis
ORGANIZÁCIA VYUČOVANIA POČAS DIŠTANČNEJ FORMY VZDELÁVANIA
1. Dištančné vzdelávanie
- Dištančné vzdelávanie počas prerušenia školskej dochádzky je povinné.
- Ak sa žiak nemôže dištančného vzdelávania zúčastniť z objektívnych dôvodov, je zákonný zástupca povinný túto skutočnosť konzultovať s triednym učiteľom hneď, ako táto udalosť nastane.
- Dištančné vzdelávanie je realizované cez platformu Google Classroom, Zoom, Google Meet; každý žiak školy zodpovedá za bezpečné uloženie a používanie svojich prihlasovacích údajov do GC.
- Vypracovanie dištančných úloh tvorí časť výsledného hodnotenia daného predmetu za príslušný polrok.
- Je zakázané vyhotovovať audio alebo video záznam z online hodiny bez súhlasu. Porušenie tohto zákazu bude považované za hrubé porušenie školského poriadku.
1.1 Škola je povinná:
- Informovať zákonného zástupcu o dôležitých skutočnostiach o vzdelávaní (forma vzdelávania, harmonogram vzdelávania, nedostatok plnenia povinností žiaka) cez webstránku školy, cez platformu Google Classroom, listom.
- Vedenie školy vypracuje špeciálny rozvrh hodín, ktorý bude platný počas celého dištančného vzdelávania a následne rozdelí prístupy medzi žiakov a ich zákonných zástupcov.
- Informovať zákonného zástupcu o priebežných známkach z predmetu prostredníctvom Google Classroom.
1.2 Žiak je povinný:
- Vypracovávať zadané dištančné úlohy svedomito a načas (podľa archívu odsúhlasených úloh).
- Byť pripravený, mať funkčný mikrofón a kameru, pokiaľ učiteľ neurčí inak.
- Prihlásiť sa na vyučovanie dištančnou formou s minimálnym predstihom hneď na začiatku hodiny.
- Nevyhotovovať záznamy online hodín (audio, video), odpojiť mikrofón, pokiaľ sa nehlási, a iné rušivé činnosti.
1.3 Zákonný zástupca je povinný:
- Dohliadnuť na pravidelné plnenie úloh svojho dieťaťa.
- Kontaktovať triedneho učiteľa v prípade, ak sa žiak počas dištančného formy vzdelávania nemôže z objektívnych dôvodov zúčastniť vyučovacieho procesu.
- Ak je žiak nezvláda dištančné vzdelávanie (online hodiny, vypracovanie úloh), informovať školu (e-mailom, telefonicky, z dôvodu choroby alebo objektívnych príčin).
- Zabezpečiť dohľad nad vzdelávaním dieťaťa, nad prácou s domácimi úlohami a samostúdiom, zabezpečiť dohľad nad odovzdávaním domácich úloh a nad účasťou dieťaťa na online hodinách, alebo nad inou formou po dohode so školou.
- Neúčasť svojho dieťaťa na online hodine ospravedlniť vopred písomné správou / e-mailom vyučujúcemu. V prípade neočakávanej udalosti ospravedlniť neúčasť do najskôr po zrealizovaní hodiny.
- Na vyzvanie informovať školu o technickom vybavení domácnosti, a to konkrétne: o prístupe na internet či je počítač, ktorý má žiak k dispozícii, vybavený mikrofónom a kamerou v prípade objektívnych dôvodov, ktoré bránia žiakovi vzdelávať sa dištančne, spolupracovať so školou v snahe o hľadanie alternatív, aby bolo dištančné vzdelávanie riadne zabezpečené. Online vyučovacie hodiny sú pre žiaka povinné. Svojú nepritomnosť musí rodič (zákonný zástupca) ospravedlniť danému vyučujúcemu, alebo triednemu učiteľovi. V prípade neúčasti na online hodine a nepredloženia zadávaných úloh dohodnutým spôsobom a do stanoveného termínu vyučujúcemu daného predmetu, zaznamenáva učiteľ žiakovu absenciu.
2. V prípade ak žiak od začiatku prerušenia vyučovania nereaguje na zadané úlohy a neplní si školské povinnosti zo subjektívnych dôvodov (nechce sa mu, ignoruje všetky úlohy) bude hodnotený podľa aktuálnych pokynov Ministerstva Školstva, vedy, výskumu a športu SR a pedagogickou radou schváleného interného usmernenia na hodnotenie a klasifikáciu na ZŠ s MŠ s VJM vo Víčanoch zo dňa 23.10.2020. (viď. zápisnica o pedagogickej rade)
A TANÍTÁS SZERVEZÉSE A TÁVOKTATÁS IDEJE ALATT
1. Távoktatás
- A távoktatás kötelező.
- Ha a tanuló objektív okokból nem tud részt venni a távoktatásban, a törvényes képviselő köteles konzultálni az osztályfőnökkel, amint ez az esemény bekövetkezik.
- A távoktatás a Google Classroom, a Zoom, a Google Meet platformon keresztül valósul meg. Minden tanuló felelős a bejelentkezési adatai biztonságos tárolásáért és felhasználásáért a GC-ban.
- A távfeladatok kidolgozása az adott tanév félévre vonatkozó végó értékelésének része.
- Az online óráról hozzájárulás nélkül tilos audio- vagy videófelvételt készíteni. E tilalom megsértése az iskolai rendszabály durva megsértésének minősül.
1.1 Az iskola köteles:
- Tájékoztatni a törvényes képviselőt az oktatással kapcsolatos fontos tudnivalókról (oktatási forma, oktatás menete, a tanuló kötelezettségeinek elhanyagolása) az iskola honlapján, a Google Classroom platformon keresztül, levélben.
- Az iskola vezetése külön órarendet állít össze, amely a távoktatás során lesz érvényes, majd ezt eljuttatja a törvényes képviselőkhöz.
- Tájékoztatni a törvényes képviselőt a tanuló tanulmányi eredményeiről a Google Tanterem platformon keresztül.
1.2 A tanuló köteles:
- Lelkiismeretesen és időben kidolgozni a távfeladatokat (javasoltjuk a beküldött feladatok archíválását).
- Online órákon bekapcsolt mikrofonnal és kamerával részt venni, hacsak a tanár nem határoz másként.
- Az online óra elején tájékoztatni a tanárt minden technikai problémáról.
- Ne zavarja az online óra menetét felesleges zajjal, a mikrofon kikapcsolásával, csevegéssel és egyéb zavó magatartással.
- Ellenőrizni gyermeke távfeladatainak aktív teljesítését.
- Ellenőrizni az iskola weboldalát és FB oldalát, amelyeken keresztül a távoktatás során tájékoztatást kap minden fontos tényezőről.
- Ha a tanuló nem tud részt venni a távoktatásban (online órák, távfeladatok kidolgozása, írásbeli munka), például betegség vagy technikai felszerelés hiánya miatt, kapcsolatba kell lépni az osztályfőnökkel és haladéktalanul tájékoztatni kell őt erről.
- Gondoskodni a gyermeke oktatásának felügyeletéről, a házi feladatok elvégzéséről és az önálló tanulásról, gondoskodni a házi feladatok időhatáron belüli beküldéséről és a gyermeke online órákon való részvételének felügyeletéről, vagy a távoktatás más formájának alkalmazásáról - az iskolával előzetesen egyeztetve.
- Előre jelezni a gyermeke online óráról való távolmaradását írásban, e-mailben a tanárnak, vagy telefonon. Amennyiben a tanuló nem pótolja az elmaradását a megegyezett határidőig, hiányzó anyagként lesz feltüntetve.
- Kérésre tájékoztassa az iskolát a technikai felszereltségéről, nevezetesen: internet-hozzáférésről, vagy arról, hogy a tanuló rendelkezésére álló számítógépe mikrofonnal és kamerával van-e felszerelve.
- Objektív ok esetén, ha a tanuló nem tud részt venni a távoktatásban online formában, együttműködjön az iskolával egyéb megoldást keresve a távoktatás megfelelő biztosítása érdekében.
A távoktatás kötelező a tanulók számára. A szülők (törvényes képviselők) igazolnia kell a gyermeke hiányzását az adott tanárnak vagy az osztályfőnöknek.
2. Amennyiben a tanuló a tanítás megszakításának kezdetétől fogva nem reagál a távoktatásban kijelölt feladatokra, és teljesíti kötelező iskolai feladatait, az iskolai kötelezettségek teljesítését nem akarja, figyelmen kívül minden feladatot, a Szlovák Közszolgálati, Tudományos, Iskola és Sportminisztérium aktuális utasításai szerint értékeljük 2020.10.23-tól. (lásd a pedagógiai tanács jegyzőkönyvét).